Sjellannin rautakautinen riipus
- Jäljennös Sjællannin saarelta Tanskastalöydetystä brakteaatista
- Valmistettu pronssista, joka on päällystetty aidolla hopealla
- Alkuperäinen riipus peräisin vuodelta 450-570 jaa
- Alkuperäinen brakteaatti on Tanskan kansallismuseossa Kööpenhaminassa
- Kuvastaa Eläintä ja miestä keihään kanssa
- Koko: 3 x 3,5 cm
- Korun mukana tulee metrin (100 cm) pituinen nyöri
16.50€
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä
Tuotekuvaus
Tämä riipus on tarkka jäljennös Køgesta, Tanskan Sjellannista löydetystä brakteaatista. Brakteaatit ovat ohuita, yhdeltä puolelta kaiverrettuja kolikoita muistuttavia kulta-, hopea- tai pronssilaattoja, joita valmistettiin ja käytettiin yleisesti koruina kansainvaellusaikana, mutta niitä oli käytössä esim. Suomessa vielä viikinkiajallakin 800-1000 jaa. Germaanisten heimojen käyttämät brakteaatit oli tehty muistuttamaan roomalaisia riipuksia, ja niitä käytettiin pääosin onneatuovina amuletteina, ja todennäköisesti niillä palkittiin ansioituneita sotureita. Brakreaateiksi kutsutaan myös keskiaikaisia vain toiselta puolelta lyötyjä kolikoita.
Alkuperäisen Sjellannin riipuksen oletetaan olleen peräisin vuosien 450-570 jaa väliltä ja se on nähtävissä Tanskan kansallismuseossa Kööpenhaminassa. Brakteaatin keskellä on nelijalkainen eläin ja mies jolla on keihäs. Nämä symbolit yhdistetään yleisesti pohjoismaiseen jumalaan Odiniin.
Tämä brakteaatti on valmistettu pronssista, ja se on päällystetty aidolla hopealla. Se sopii käytettäväksi täydellisenä asusteena rauta- ja viikinkiajan historiallisiin elävöittämisiin, LARP-asuihin tai jokapäiväiseen käyttöön tarkoitettuna koruna.
- Jäljennös Sjellannin saarelta Tanskasta löydetystä brakteaatista
- Alkuperäinen riipus peräisin vuodelta 450-570 jaa
- Alkuperäinen brakteaatti on Tanskan kansallismuseossa Kööpenhaminassa
- Valmistettu pronssista, päällystetty aidolla hopealla
- Kuvastaa eläintä ja miestä keihään kanssa
- Koko: 3 x 3,5 cm
- Korun mukana tulee metrin (100 cm) pituinen nyöri
Tuli tilattua kahdenkäden flameberge miekka ja lattiateline, miekka ei sopinut suoraan telineeseen niin soitto tuli ja kysyttiin että muokataanko telinettä niin että miekan siihen saa hyvin pysymään. Varmasti tilaan lisää rautaportista!
Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.
Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.
Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.
Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.