Viikinkiaikainen kankiketju koukuilla

  • Viikinkiaikainen kankiketju jossa koukut molemmissa päissä
  • Jäljennös Suomesta ja Ruotsista tehtyjen löydösten perusteella
  • Kaksi koukkuvaihtoehtoa: S-koukku ja Omega-koukku
  • S-koukkuun ripustat yhden tarvikkeen ja Omega-koukkuun kaksi tarviketta
  • Tehty pronssista
  • Ketjun pituus 24 cm koukut mukaan lukien
  • Täydellinen tuote viikinkiajan historian elävöitykseen sekä LARP-käyttöön

3032

Poista

Tuotekuvaus

Viikingit käyttivät erilaisia ketjuja esimerkiksi viittojen sulkemiseen ja erilaisten amulettien, pienesineiden ja tarvikkeiden ripustamiseen. Ketjuja saatettiin myös käyttää itsessään koristeena, ja niiden määrä kertoi myös ihmisen vauraudesta ja sosiaalisesta statuksesta.

Tämä kankiketju (joskus kutsutaan myös sauvaketjuksi) koukuilla sopii täydellisesti autenttiseen viikinkiajan asukokonaisuuteen. Sen on valmistettu pronssista Suomesta ja Ruotsista tehtyjen löydösten perusteella.

Ketjun koukuissa on valittavissa kaksi vaihtoehtoa käyttötarjoituksen mukaan. "S-koukku" toimii hyvin yhden pienesineen ja "Omega-koukku" on omiaan kahden pienesineen ripustamiseen samasta ketjusta. Ketju itsessään ja ketjun toinen pää ovat samanlaiset molemmissa vaihtoehdoissa.

  • Viikinkiaikainen kankiketju jossa koukut molemmissa päissä
  • Jäljennös Suomesta ja Ruotsista tehtyjen löydösten perusteella
  • Kaksi koukkuvaihtoehtoa: S-koukku ja Omega-koukku
  • S-koukkuun ripustat yhden tarvikkeen ja Omega-koukkuun kaksi tarviketta mukana kannettaviksi
  • Tehty pronssista
  • Ketjun pituus 24 cm koukut mukaan lukien
  • Täydellinen tuote viikinkiajan historian elävöitykseen sekä LARP-käyttöön
Badge
Hyvät fiilikset jäi. Tuotekyselyyn vastattiin nopeasti ja kattavasti sekä tilattu tuote lähetettiin viivyttelemättä ja sellaisena kuin luvattiinkin.
- Jesse Rudnäs

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Petri Laaksonen
Petri Laaksonen
2022-09-02
Monipuolinen valikoima. Asiakaspalvelu ihan huippua!!
Jyrki Koskinen
Jyrki Koskinen
2022-08-05
Paikkakunnalla ollessani ja keskiajasta kiinnostuneena täällä oli pakko käydä. Aivan upea ja todella monipuolinen kauppa! Ystävällinen ja mukava myyjä neitonen esitteli minulle Etelä -Tirolilaisen mallin mukaan taidokkaasti valmistettua kypärää, josta tein myös kaupat. Liikkeen omistaja ei myöskään säästänyt vaivojaan esitellessään minulle haarniskavarustuksen eri osia. Erittäin asiakaslähtöistä palvelua! On todella hienoa, että tällaisia erikoisliikkeitä maastamme vielä löytyy, tämäkin kuulemma ainoa laatuaan. On varmaa, että vierailen tässä liikkeessä toistekkin! Täältä löytää uskomattoman paljon myös koriste-esineiksi ja lahjoiksi sopivia tavaroita, joten suosittelen tätä kaikille sellaisiakin etsiville.
Robbin Henley
Robbin Henley
2022-07-17
Customer service is like the good old days, real people, very efficient, very fair. And they have LOTS of amazing gear for sale. Cheers and thank you Rautaportti!!!
Lyhdynkantaja
Lyhdynkantaja
2022-07-04
Täältä löytyi hieno villainen capatinoviitta kaksoiskauluksella

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!