1700-luvun ranskalainen tikari-pistooli
- Aikansa erikoisase jossa yhdistyy kertalaukaistava pistooli tikariin
- Olisi aikanaan sopinut mainiosti vaikkapa merirosvon aseeksi tai itsepuolustukseen
- Valmistettu valumetallista (samakki) ja kovapuusta
- Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuten aidon
- Lupavapaa. Näköisreplika, jolla ei voi ampua
- Sopii esim. historianelävöitykseen, teatterinlavalle, elokuva- ja videoprojekteihin, historiakeräilijöille ja koristeeksi
- Pituus: 38 cm
- Paino: 0,5 kg
- Terävyys: Tylppä
39.90€
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä
Tuotekuvaus
Tämä tikari–pistooli on replika 1700-luvun ranskalaisesta yhdistelmäaseesta, jossa piilukkopistooli ja tikari on yhdistetty yhdeksi monipuoliseksi aseeksi. Ratkaisu liittyy aikaan, jolloin piilukkoaseiden lataaminen oli erittäin hidasta, eikä asetta useimmiten ehtinyt lataamaan uudelleen taistelun tuoksinassa. Yhden laukauksen jälkeen vedettiin esiin miekat, sapelit ja kirveet ja tulitaisteluna alkanut kähäkkä jatkui lähitaisteluna. Tänä aikana rakenneltiin ja kokeiltiin monenlaisia yhdistelmäaseita, kuten vaikkapa tällaista tikarin ja pistoolin yhdistämistä yhdeksi aseeksi. Tälläisella aikansa "high-tech" erikoisaseella saattoi puolustautua vihollista kuin vihollista vastaan tai vaikkapa yllätyksenä ampua torjuntatikarilla vielä kerran lähitaistelun alettua.
Tämä replika toimii rekvisiittana ja keräilyesineenä erityisen hyvin 1700-luvun merirosvoille, maantierosvoille tai herrasmiehen itsepuolustusaseeksi. Ase istuu luontevasti asun osaksi, näyttämölle tai kuvauksiin, joissa tarvitaan visuaalisesti uskottava mutta turvallinen aikakauden erikoisase. Terä on tylsä, eikä asetta ole suunniteltu kestämään varsinaista oikeaa käyttöä.
- Aikansa erikoisase jossa yhdistyy kertalaukaistava pistooli tikariin
- Olisi aikanaan sopinut mainiosti vaikkapa merirosvon aseeksi tai itsepuolustukseen
- Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuten oikean. Valmistusmateriaalista johtuen aseen mekanismit eivät loputtomiin kestä aseen virittämistä ja laukaisua.
- Tehty valumetallista (samakista) ja aidosta puusta
- Koristeaseessa käytetty samakki eroaa monin tavoin teräksestä, eli ase ei kestäisi ampumisessa syntyvää painetta, sillä ei voi oikeasti ampua, eikä sitä voi millään keinoin muuttaa ampumakäyttöön sopivaksi. Myös tikarin terä on tehty valumetallista, eli tikarin teräkään ei kestä käyttöä. Tämä pistooli-tikari on siis tarkoitettu vain koristeeksi ja asun osaksi, ei kestämään oikeaa käyttöä.
- Koristeampuma-aseet ovat Suomessa ja monissa muissa maissa lupavapaita, mutta koska ase näyttää oikealta sitä ei tule pitää esillä julkisilla paikoilla.
- Jäljitelmäase soveltuu erinomaisesti historianelävöitykseen, teatterinlavalle, elokuva- ja videoprojekteihin, historiakeräilijöille ja koristeeksi.
- Pituus: 38 cm
- Paino: 0,5 kg
- Terävyys: Tylppä
- Valmistaja: Denix, Espanja
Hyvät fiilikset jäi. Tuotekyselyyn vastattiin nopeasti ja kattavasti sekä tilattu tuote lähetettiin viivyttelemättä ja sellaisena kuin luvattiinkin.
Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.
Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.
Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.
Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.