Kevyet 1200–1300-luvun kengät

  • Kevyt, mukava ja joustava kenkä
  • Valmistettu nahasta
  • Pehmeä nahkapohja
  • Saatavilla koot 36–46

76.90

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

Tämä on kevyt, mukava ja joustava kenkä, jossa on pehmeä pohja. Tällaista tossumallista reunoilta kiristettävää kenkää kutsutaan myös kurpposeksi, ja suhteellisen helpon valmistustapansa vuoksi se oli yleinen kenkämalli aina rautakaudelta modernille ajalle asti.

Tämä tuote on valmistettu aidosta nahasta, jossa saattaa olla pintavaurioita tai epätäydellisyyksiä. Väri ja pintarakenne voi myös hieman vaihdella. Värjäys on tehty perinteisin työmenetelmin, ja lopputulokseen vaikuttaa alkuperäinen nahan väri.

  • Kevyt, mukava ja joustava kenkä
  • Valmistettu nahasta
  • Pehmeä nahkapohja
  • Saatavilla koot 36–46
  • Valmistaja: Marshal Historical
 

3 arviota tuotteelle Kevyet 1200–1300-luvun kengät

  1. EN

    Hans-Peter (varmistettu kirjoittaja)

    Hyvää laatua, kengät istuvat hyvin. On mukavaa kulkea näissä. Pohja on hiotulla puulatialla hieman liukas.

  2. EN

    Käre (varmistettu kirjoittaja)

    Melko reilunkokoiset kapean kärjen vuoksi. Pitkähkö kärki ei ole nykyään niin tuttua. Toisaalta villasukalle tilaa.
    Pohja hieman ulospäin kupera. Ja hyvin liukas. Vaatii kulumista. Voi muuten tulla yllätys jumppaa. Muuten vahvan oloiset ollakseen niin ohuet ja kevyet liimaus siisti. Mikään kohta ei hierrä tai hankaa vaikka ovat uudet. Parin kokeilun aikana huomannut, että pehmenevät tulevaisuudessa erittäin miellyttäviksi tossuiksi keskiaikaan seikkailuun. Itse hankin nämä häihini kengiksi. Väri on kamala, mutta se on vain oma makuni. Varmasti tummenee tulevaisuudessa.

  3. EN

    Veera (varmistettu kirjoittaja)

    Mukavat ja pehmeät kengät. Tosi hyvät jalkaan jo uutena pakasta vedettyinä. Koko sopiva, ehkä jopa reilu, mutta varpaat saavat olla mukavasti eikä kesäkuumallakaan tule ahdistus nämä jalassa.

Show only reviews in FI (0)

Lisää arvio

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Palvelu pelaa ja henkilökunta osaa asiansa. Asiakaspalvelu on erinomaista

- Mikko Hirvonen

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!