Maximilian-tyylin sallet 1480–1500

  • Perustuu Wallace-kokoelman kypärään A72
  • Valmistettu 2 mm paksusta teräksestä. Visiiri valmistettu 1,6 mm paksusta teräksestä
  • Nahkainen leukahihna
  • Kypärän sisällä pehmusteet
  • Saatavana kahdessa koossa M ja L

225.90

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

1400-luvun loppupuolella salletit alkoivat kehittyä kypäriksi, joita nykyisellään kutsutaan "siirtymäkauden salleteiksi". Sallet muuttui pelkät pään ja kasvojen yläosan peittävästä kypärästä täysin suljetuksi kypäräksi, joka suojaa koko kasvoja, leukaa ja kurkkua. Tämä kehitys johti 1500-luvun umpikypäriin, armetteihin ja burgonetteihin.

Maximilian-tyylin panssarit ovat 1500-luvun alun levyhaarniskojen tyylisuunta, keisari Maksimilian I:n ajalta. Hän oli Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan keisari 1508–1519. Maximilian-tyylin panssarit valmistettiin tavallisesta teräksestä, mutta ne koristeltiin koristeellisilla urilla, harjanteilla ja aalloilla. Urat ja harjanteet lisäsivät haarniskan rakenteellista lujuutta ja ohjasivat ja kilpesivät hyökkääjän iskut sivuun eli urat ja harjanteet eivät olleet pelkästään tyyliseikka. Maximilian-tyylin haarniskat ovat siirtymävaiheen panssareita, 1400-luvun tasaisten ja koristelemattomien panssarien ja voimakkaasti koristeltujen sekä etsattujen renessanssihaarniskojen välillä.

Tämä kypärä perustuu Wallace-kokoelman kypärään A72, joka on ajoitettu vuodelle 1520. Alkuperäinen kypärä valmistettiin Pohjois-Italiassa, alueella, joka tunnettiin erinomaisista panssarisepistä ja haarniskapajoistaan. Kypärä kuului Nieuwerkerken kreivin kokoelmaan, ja Sir Richard Wallace osti sen kokoelmiinsa vuonna 1871. Alkuperäinen kypärä on myös esitelty kirjassa Castles and Warfare in the Middle Ages (Linnat ja sodankäynti keskiajalla), jonka on kirjoittanut Eugène Emmanuel Viollet-le-Duc, tunnettu ranskalainen arkkitehti, historiallisten maamerkkien entisöijä ja 1800-luvun kirjailija. Voisi jopa sanoa, että tämä sallet on julkkis siirtymäkauden salletien joukossa.

Tätä salletia käytettiin alun perin luultavasti gorgetin tai muun kurkkua suojaavan haarniskaosan kanssa.

  • Valmistettu 2 mm paksusta teräksestä. Visiiri valmistettu 1,6 mm paksusta teräksestä. Teräksen paksuus voi vaihdella sen valmistuksessa käytetyistä käsityömenetelmistä riippuen.
  • Nahkainen leukahihna
  • Kypärän sisällä pehmusteet
  • Saatavana kahdessa koossa M ja L
  • Koko M = käyttäjän pään ympärysmitta n. 60–61 cm
  • Koko L = käyttäjän pään ympärysmitta n. 63–64 cm
  • Valmistaja: Marshal Historical
 

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Show only reviews in FI (0)

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Maximilian-tyylin sallet 1480–1500”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Rautaportti palvelee laadukkaasti ja sinne on mukava palata aina uudestaan, varsinkin kivijalkakauppaan. Olen iloinen että tälläinen liike on olemassa ja se palvelee joustavasti sekä asiakkaan toiveita silmällä pitäen. Olen tehnyt täällä uskomattomia löytöjä ja tavannut hienoja ihmisiä joihin lukeutuvat ehdottomasti henkilökunnan ihmiset :) en voi kuin suositella!

- Adeliina Palomäki

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!