Taru Sormusten Herrasta – Konkarin haltiaveitsi

  • Virallisesti lisensoitu jäljennös Taru sormusten herrasta -elokuvista
  • Mukana toimitetaan myös tupen jäljennös
  • Kokonaispituus: 49,8 cm
  • Paino:
  • Terän materiaali: ruostumaton teräs
  • Sisältää koristeellisen puisen seinätelineen
  • Mukana toimitetaan aitoustodistus

315€

• Lähetettävissä: Heti 2 kpl
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

Miljoonat ihmiset ovat kasvaneet J.R.R. Tolkienin Taru sormusten herrasta -kirjan parissa 1950-luvulta lähtien. Monet pitävät tätä klassikkoeeposta kaikkien aikojen parhaimpana fantasiatarinana. Taru kertoo hyvän ja pahan välisestä taistelusta, mutta myös siitä, miten pienet tavalliset ihmiset voivat muuttaa maailmaa. Kirjatrilogia nimettiin 1900-luvun suosituimmaksi kirjaksi, ja Peter Jacksonin elokuvatrilogia on voittanut palkintoja ja saavuttanut oman legendaarisen asemansa ilmestymisensä (2001–2003) jälkeen. Hobitti on Taru sormusten herrasta -tarinan esiosa. Kirja julkaistiin vuonna 1937 ja elokuvatrilogia vuosina 2012–2014. Elokuvat herättivät Keski-Maan eloon upeilla ja aidoilla yksityiskohdillaan, jotka saivat tuon maailman tuntumaan käsinkosketeltavan aidolta, mikä on merkittävä syy siihen, miksi elokuvia rakastetaan edelleen. Olemme todella innoissamme voidessamme viimein esitellä teille näiden elokuvien miekat ja muut aseet. Ne eivät ehkä ole Gondolinin suurhaltioiden tai Uuden-Seelannin Weta Workshopin takomia, mutta ne ovat virallisesti lisensoituja ja United Cutleryn huolellisesti valmistamia, jotta sinäkin voit omistaa palasen taikaa.

Konkari, eli Aragorn Arathornin poika, kuten hänet joissakin paikoissa tunnetaan, oli Gondorin ja Arnorin kuningaskunnan perillinen. Aragornin esi-isä Isildur oli ollut viimeinen korkea kuningas, joka oli leikannut Sormuksen Sauronin kädestä, muttei kuitenkaan tuhonnut sitä lopullisesti, mikä koitui hänen turmakseen. Isildurin perillisenä Aragorn oli dúnadan, lännen Númerorin miesten jälkeläinen. Dúnedain olivat taistelleet Sauronia vastaan ​​Viimeisen liiton sodassa, ja vähitellen sotien ja jakautumisten kautta heidän lukumääränsä Pohjoisessa väheni vaeltaviksi samoojiksi. Myös Aragorn oli samooja, ja Konnussa ja Briissä, missä hänen jalosukuisuutensa ei ollut yleisesti tiedossa, häntä kutsuttiin Konkariksi.

Kun Sormuksen saattue jätti jäähyväiset Lothlórienille, Galdhrimin haltiakuningaskunnalle, he saivat kukin lahjoja Galadrieliltä ja Celebornilta. Aragorn sai lahjaksi tämän taidokkaasti valmistetun haltiatikarin. Terään on kaiverrettu riimuja sindariksi, harmaahaltioiden kielellä: Gûd daedheloth, tarkoittaen "Daedelothin vihollinen" eli Morgothin valtakunnan vihollinen. Dor Daedeloth oli ollut Morgothin, ainurista mahtavimman, valtakunta Ensimmäisellä Ajalla. Sen nimi tarkoitti Suuren kauhun maata, ja sinne Morgoth rakensi Angbandin linnoituksen, sekä muovasi ja kasvatti örkkejä ja muita olentoja. Monien aikojen ajan Morgoth yritti sotimalla saada Keski-Maan herruuden vain itselleen, mutta lopulta hänet karkotettiin Maailman piirien ulkopuolelle Ajattomaan tyhjyyteen. Hänen karkotuksensa merkitsi Ensimmäisen Ajan loppua.

Jos Aragornin saama veitsi todella oli peräisin Ensimmäiseltä Ajalta ja tehty Suurta Vihollista vastaan, se todella oli mahtava lahja. Vaikkei veitsen alkuperää varmasti tiedetäkään, osoittautui se Aragornille arvokkaaksi aseeksi. Veitsi oli näkyvässä osassa erityisesti Amon Henillä käydyssä taistelussa Lurtzia, uuden raivokkaamman Uruk-hai-rodun johtajaa, vastaan. Aragorn kuljetti tätä kaunista veistä mukanaan nahkaisessa tupessa. Tämän haltiaveitsen kokonaispituus on noin 49,8 cm. Terä on valmistettu ruostumattomasta teräksestä ja siihen on kaiverrettu haltiateksti. Veitsen mukana tulee myös nahkainen tuppi, jossa on metalliset helat.

Tämä uskollisen yksityiskohtainen keräilyesine on virallisesti lisensoitu jäljennös Taru sormusten herrasta -elokuvatrilogiassa käytetystä aidosta kuvausrekvisiitasta. United Cutlery on uudelleenluonut veitsen huolellisesti, käyttäen korkealaatuisia materiaaleja ja kiinnittäen huomiota kaikkien yksityiskohtien tarkkuuteen. Terä on valmistettu ruostumattomasta teräksestä, ja ponsti on täysmetallia. Ruostumattomasta teräksestä valmistettu terä on helppohoitoinen, ja se sopii erinomaisesti koristeeksi, asun osaksi ja keräilyesineeksi. Materiaali ei sovellu miekkailu- tai viiltoharjoituksiin. Miekan mukana toimitetaan aitoustodistus, sekä puinen seinäteline, jossa on miekan teemaan yhteensopiva haltiateemainen silkkipainokuvio.

  • Virallisesti lisensoitu veitsi Taru sormusten herrasta -elokuvista
  • Kokonaispituus: n. 49,8 cm
  • Terän pituus: n. 40 cm
  • Kahvan pituus: n. cm
  • Paino: n.
  • Terän materiaali: ruostumaton teräs
  • Täysvalumetallinen ponsi
  • Terävyys: terävä
  • Mukana toimitetaan myös tupen jäljennös
  • Sisältää puisen seinätelineen joka on koristeltu haltiateemaisella kuviolla
  • Mukana toimitetaan aitoustodistus
  • Valmistaja: United Cutlery
 

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Show only reviews in FI (0)

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Taru Sormusten Herrasta – Konkarin haltiaveitsi”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Uskomattoman hieno paikka vanhanaikaisista aseista, haarniskoista ja kilvistä kiinnostuneille.

- Mikko Penkkimäki

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!