Viikinkiaikaiset korvakorut “Gotlantilainen pallo”

  • Korvakorut, joiden inspiraationa toimivat viikinkiaikaiset kvartsista (kristallikivestä) valmistetut pyöreät riipukset
  • Metalliosat laadukkaasta pronssista, valittavana hopeapäällystys. Pallot lasia
  • Koko: 3 cm koukku mukaan lukien, pallon halkaisija: 1 cm
  • Sopii hyvin niin historian elävöittämiseen kuin arkikäyttöönkin
  • Sisältää kaksi korvakorua (2)

Hintaluokka: 14.90€ - 18.50€

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

Näiden korvakorujen inspiraationa toimivat viikinkiaikaiset kvartsista (kristallikivestä) valmistetut pyöreät riipukset. Alkuperäiset riipukset on löydetty Gotlannista Ruotsista, ja ne sijoittuvat ajallisesti 1000-luvun puoliväliin.

Kvartsista valmistetut riipukset ovat merkittävä todiste myöhäisen viikinkiajan korkealle kehittyneestä korujen suunnittelu- ja toteutustaidosta. Gotlannista on löydetty jopa kokonaan kvartsista ja kalliista hopeahelmistä valmistettuja kaulanauhoja, eli hyvinkin ylellisiä viikinkiajan käsityötaidon mestariteoksia.

Toisin kuin alkuperäiset, kvartsista valmistetut mallit, näiden korvakorujen pallot ovat lasia, mikä tekee niistä edullisemmat.
Viikinkiaikaiset pallokorvakorut on valmistettu pronssista, ja niihin on saatavilla hopeapäällystys. Korvakorut myydään pareittain. Ne sopivat täydellisesti asusteeksi historian elävöittämiseen, larppaamiseen tai arkikäyttöön.

  • Korvakorut, joiden inspiraationa toimivat viikinkiaikaiset kvartsista (kristallikivestä) valmistetut pyöreät riipukset
  • Toisin kuin alkuperäiset (kvartsi-) mallit, näiden korvakorujen pallo on lasia, mikä tekee niistä edullisemmat
  • Valmistettu pronssista
  • Saatavilla aidolla hopealla päällystettynä
  • Koko: 3 cm koukku mukaan lukien, pallon halkaisija: 1 cm
  • Sopii hyvin niin historian elävöittämiseen kuin arkikäyttöönkin
  • Sisältää kaksi korvakorua (2)
 

1 arvio tuotteelle Viikinkiaikaiset korvakorut “Gotlantilainen pallo”

  1. EN

    Linde (varmistettu kirjoittaja)

    Gorgeous earrings, and bigger than I expected! Very fairly priced, couldn’t be happier.

Show only reviews in FI (0)

Lisää arvio

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge
Todella nopea toimitus ja tavara on huippu laatua!
- Hans Segercrantz

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!