Kaaoksen nopat – Viikinkien bluffauspeli
- Viikinkiaikaan pohjautuva bluffauspeli
- Hauska tapa yhdistää historiaa peli-iltaan
- Perustuu arkelogisiin löytöihin eri puolilta Pohjois-Eurooppaa
- Mukana kaksi luusta valmistettua erikoisnoppaa (historialliset jäljennökset)
- Puinen noppakuppi kannella ja solmueläin-kaiverruksella
- Säännöt suomeksi ja englanniksi, mukana pelivariantteja
- Pelaajamäärä: 3–8 (parhaimmillaan 4–6)
- Noppakuppia voi käyttää myös muiden noppien kanssa eri peleissä (kuten viimeisissä tuotekuvissa on esitetty)
24.90€
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä
Tuotekuvaus
Tämä ei ole tavallinen noppapeli. Tässä pelissä sinun täytyy tarkkailla vastapelaajien ilmeitä yhtä paljon kuin noppien näyttämiä tuloksia. Kaaoksen nopat – Viikinkien bluffauspeli on viikinkiaikaisiin perinteisiin pohjaava bluffauspeli, jossa onni, oveluus ja uskallus ratkaisevat, kuka jää viimeiseksi pystyyn.
Pelin mukana tulevat kaksi luusta valmistettua noppaa ovat tarkkoja jäljennöksiä yli tuhat vuotta vanhoista arkeologisista löydöistä. Viikinkien aikaiset nopat eivät olleet kuution muotoisia, vaan pitkulaisia suorakulmioita, joissa luvut 1 ja 2 sijaitsivat kapeissa päissä. Tämä teki näiden silmälukujen heittämisestä harvinaisempaa. Tällaisia noppia on löydetty laajalta alueelta – Skandinaviasta, Englannista, Baltian rannoilta ja muualta, minne viikingit purjehtivat, kävivät kauppaa tai asettuivat asumaan.
Viikinkiyhteiskunnassa noppia käytettiin sekä ajanvietteeseen että vakavampiin tarkoituksiin. Noppien avulla saatettiin pelata erilaisia pelejä, mutta niitä käytettiin myös ennustamiseen ja tulevaisuuden arvaamiseen – viikinkien silmissä jumalat saattoivat ohjata nopanheittoja ja kertoa siten merkkejä kohtalosta.
Tämän pelin säännöt pohjautuvat vanhaan pohjoiseurooppalaiseen bluffauspeliin, joka tunnetaan monilla nimillä: Mia, Meier, Meyer, Mäxchen tai Mexico. Koska viikinkien erityisissä nopissa luvut 1 ja 2 olivat harvinaisia, ja koska juuri näillä luvuilla oli erityinen merkitys Mia-tyyppisissä peleissä, on varsin todennäköistä, että tämänkaltaisia pelejä pelattiin myös viikinkiaikana – ehkäpä pitkätalossa talvi-illan hämärässä tai laivan keinahdellessa matkalla tuntemattomiin satamiin.
Pelin mukana saat:
- 2 erikoisvalmisteista luunoppaa (historialliset jäljennökset viikinkiajalta)
- Puinen noppakuppi kannella, jonka kannessa on kaiverrus viikinkiaikaisesta solmueläin-lohikäärmeestä
- Säännöt suomeksi ja englanniksi, mukana myös useita pelivariantteja
- Pelaajamäärä: vähintään 3 pelaajaa, parhaimmillaan 4–6, maksimissaan 8 pelaajaa
- Valmistaja: Karhunhammas – Beartooth
Olitpa sitten historian ystävä, lautapeliharrastaja tai vain valmis koettelemaan ystäviesi kykyä bluffata, tämä peli tuo viikinkihengen peli-iltaan.
Todella nopea toimitus ja tavara on huippu laatua!
Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.
Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.
Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.
Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.