Viikinkimiekat Suomessa -kirja
- Tekijä: Mikko Moilanen
- 263 sivua
- Kovakantinen
29€
Loppu Kysy tuotteesta
Tuotekuvaus
Viikinkimiekka oli arvostettu ja pelätty taisteluase - ja Suomi viikinkimiekkojen suurmaa. Miekkalöytöjen suuri määrä haastaa syvälle juurtuneet käsitykset viikinkiajan Suomesta köyhänä syrjäseutuna.
Viikinkimiekat Suomessa johdattaa lukijan viikinkiajan Suomeen ja Eurooppaan, ajan väkivaltaiseen kulttuuriin ja uskomuksiin. Miekka oli viikingille sekä yliluonnollisia ominaisuuksia sisältävä ase että statusesine ja perintökalleus, jonka valmistaminen vaati suurta taitoa. Tunnetut INGELRII- ja ULFBERHT miekat olivat Ragnar Lothbrokin ja hänen aikalaistensa tavaramerkkejä.
Mikko Moilanen on viikinkiaikaisiin miekkoihin erikoistunut arkeologi ja seppä.
- Tekijä: Mikko Moilanen
- Kustantaja: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
- Tässä kovakantisessa kirjassa on 263 sivua

Rautaportti palvelee laadukkaasti ja sinne on mukava palata aina uudestaan, varsinkin kivijalkakauppaan. Olen iloinen että tälläinen liike on olemassa ja se palvelee joustavasti sekä asiakkaan toiveita silmällä pitäen. Olen tehnyt täällä uskomattomia löytöjä ja tavannut hienoja ihmisiä joihin lukeutuvat ehdottomasti henkilökunnan ihmiset :) en voi kuin suositella!

Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!