1880 Bowie -veitsi

  • Jämäkkä ja kestävä isohko jokapaikan veitsi
  • Valmiiksi teroitettu terä valmistettu hiiliteräksestä
  • Kokonaispituus 38 cm, paino 420 g
  • Mukana toimitetaan nahkainen tuppi, jossa vyöpidike

80.90

• Lähetettävissä: Heti 42 kpl
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

1800-luvun loppua kohden bowie-veitset olivat yhä muodikkaita, mutta niiden kantamisesta haluttiin tehdä huomaamattomampaa, joten niitä alettiin valmistaa ohuemmilla ja sirommilla kahvoilla kuin aiempina vuosikymmeninä oli ollut tapana. Tämä mainio veitsi on kopio alkuperäisestä tuon ajan englantilaisvalmisteisesta Bowiesta, joita tehtiin Yhdysvaltain markkinoille.

Kuten alkuperäisessäkin, myös veitsen vasemmalla puolella on alkuperäisen valmistajan leima "Imperial Sword Co. London." Veitsessä on yksinkertainen väisti, jonka päät on pyöristetty ja joka sopii erinomaisesti veitsen koreilemattomaan ulkonäköön. Kahvaosa on kapea, ja siitä saa hyvän otteen.

Jämäkkä ja täysin alkuperäistensä veroinen veitsi kestää vuosia aktiivisessakin käytössä. Bowielle tyypillinen hamarapuolen kärjen kovera reuna oli useimmiten tylsä, vaikka olikin tehty näyttämään teroitetulta. Taistelukäytössä kärkiosastaan kaksiteräisestä aseesta oli hyötyä, sillä se mahdollisti muun muassa rystypuolen viillot ja teki pistoista hieman tehokkaampia, mutta teroitettu hamaran yläreuna ei ollut erityisen hyödyllinen tai usein käytössä, mikäli veitsen pääasiallinen käyttötarkoitus oli olla yleistyökalu.

Terä on käsin taottua korkealaatuista hiiliterästä ja kahvan tummat kovapuiset levyt on niitattu kiinni täysruotiin. 1880 Bowie -veitsen mukana toimitetaan nahkainen tuppi, jossa on vyöpidike. Sen avulla tupen ja veitsen saa kiinnitettyä mihin tahansa vyöhön.

  • Kokonaispituus: 38 cm
  • Terän pituus: 25 cm
  • Kahvan pituus: 12 cm
  • Paino: 420 g
  • Terän materiaali: hiiliteräs
  • Terävyysaste: terävä
  • Valmistaja: Windlass Steelcrafts
 

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Show only reviews in FI (0)

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “1880 Bowie -veitsi”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Hyvät fiilikset jäi. Tuotekyselyyn vastattiin nopeasti ja kattavasti sekä tilattu tuote lähetettiin viivyttelemättä ja sellaisena kuin luvattiinkin.

- Jesse Rudnäs

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!