Colt Navy Model 1851 revolveri

  • Valmistettu valumetallista (samakki) aidoilla puukahvoilla
  • Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuin aidon
  • Lupavapaa. Näköisreplika jolla ei voi ampua
  • Sopii erinomaisesti mm. teatteri- ja filmiproduktioihin

85.90

• Lähetettävissä: Heti 29 kpl
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

Colt Navy Model 1851 on Yhdysvaltain sisällissodan aikainen revolveri, jonka on valmistanut S. Colt. Mallia valmistettiin niin Yhdysvalloissa kuin Coltin Lontoon asepajallakin. Tämä .36-kaliiperin revolveri oli mustaruutikäyttöinen, nallilla ja luodilla erikseen ladattava ase. Aseen runko on saman kokoinen kuin .44-kaliiperisessa Colt 1860 Army -revolverissa.

Navy Modelia valmistettiin yli 250 000 kpl, aina vuoteen 1873 asti, jolloin sen korvasi Colt SAA, eli ns. Peacemaker. Ase oli yksitoiminen kuudestilaukeava. Kiinteä tähtäin oli kartiomainen messinkikartio ja toisena tähtäimenä oli lovi iskuvasarassa, joka oli selvästi näkyvissä vasta revolverin ollessa viritettynä, kuten useimmissa Coltin revolvereissa.

Sylinteri on koristeltu kaiverruksella, jossa kuvataan Teksasin laivaston voitto Meksikosta vuoden 1843 Campechen taistelussa. Teema oli Coltin kiitollisuudenosoitus merivoimien aiemmista ostoista, ja nimestään huolimatta Navy mallia ostivat lähinnä siviilit ja maavoimat.

.36-kaliiperinen "Laivaston" malli oli erittäin suosittu Yhdysvaltain länteen laajenemisen aikana, ja sen saattoi nähdä usean kuuluisan käyttäjän asevyöllä; niin Villin Lännen sankareilla kuten Buffalo Bill ja Doc Holliday, kuin sisällissodan kenraaleilla Robert E. Lee ja Ulysses S.Grant. Siinä oli pyörivä sylinteri kuudelle laukaukselle, ja se ampui pyöreän lyijypallon mustaruutipanoksella.  Iskurin iskiessä nalliin, se sytytti ruutipanoksen. Ammuttujen luotien nopeus oli noin 1000 jalkaa sekunnissa.

  • Tämä ase on tarkka kopio alkuperäisestä. Asejäljitelmä on kokonsa ja painonsa puolesta kuin alkuperäinen ja sen mekanismit ovat toimivia.  Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuten oikean. Valmistusmateriaalista johtuen aseen mekanismit eivät loputtomiin kestä aseen virittämistä ja laukaisua.
  • Asekopion valmistuksessa on käytetty valumetallia, kahvalevyt ovat aitoa puuta. Koristeaseessa käytetty samakki eroaa monin tavoin teräksestä, eli ase ei kestäisi ampumisessa syntyvää painetta, sillä ei voi oikeasti ampua, eikä sitä voi millään keinoin muuttaa ampumakäyttöön sopivaksi.
  • Koristeampuma-aseet ovat Suomessa ja monissa muissa maissa lupavapaita, mutta koska ase näyttää oikealta sitä ei tule pitää esillä julkisilla paikoilla.
  • Jäljitelmäase soveltuu erinomaisesti historianelävöitykseen, teatterinlavalle, elokuva- ja videoprojekteihin, historiakeräilijöille ja koristeeksi.
  • Pituus: 35 cm
  • Paino: 1050 g
  • Valmistaja: Denix, Espanja

Tämän tuotteen luonteen vuoksi luethan tuotetta mahdollisesti koskevista toimitusvaihtoehdoista ja –rajoituksista, mikäli olet tilaamassa tuotetta Suomen ulkopuolelle. –Lue lisää kansainvälisestä postituksesta-

 

3 arviota tuotteelle Colt Navy Model 1851 revolveri

  1. EN

    Edward

    I love this thank you

  2. FI

    teemutaunotapani.pitkanen (varmistettu kirjoittaja)

    Todella nopea lähetys Kaarinasta. Ase näyttää lähes aidolta. Hieno koriste villin lännen-tyyliseen sisutukseen. 🤠👍

  3. FI

    Toivo K (varmistettu kirjoittaja)

    Minimaalisia virheitä verrattuna alkuperäiseen, mutta erittäin tyylikäs ja aidon aseen tuntuinen.

  4. EN

    Goran

    I don’t have this exact model of Colt Navy 1851 but this group of replicas are one of the best Denix replicas in my opinion. The loading sequence of revolver cylinder is authentic. The cocking, and single action cocking is also authentic. There are two cocking positions one for “loading” so a revolver cylinder can spin without obstruction, and the other position for “firing”. The weight is close to authentic. There is also a possibility of putting a priming caps, as with a real weapon.

Show only reviews in FI (2)

Lisää arvio

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Hyvät fiilikset jäi. Tuotekyselyyn vastattiin nopeasti ja kattavasti sekä tilattu tuote lähetettiin viivyttelemättä ja sellaisena kuin luvattiinkin.

- Jesse Rudnäs

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!