LeMat revolveri, USA 1855

  • Valmistettu valumetallista (samakki)
  • Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuin aidon
  • Lupavapaa. Näköisreplika jolla ei voi ampua
  • Sopii erinomaisesti mm. teatteri- ja filmiproduktioihin

82.50

• Lähetettävissä: Heti 9 kpl
• Saatavilla: Heti Kaarinan myymälästä

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

LeMat revolverin kehitti Dr. Jean Alexandre LeMat New Orleansista. Revolveri sisälsi melko epätavallisen toissijaisen piipun aseen varsinaisen piipun alapuolella. Toinen piippu on 16 kalibeerinen ja rihlaton. Se toimi mustaruutipanoksella ja raehauleilla, eli tavallaan pienenä haulikkona.

Sinällään tämä ase oli tulivoimainen aikansa muihin aseisiin verrattuna, sillä rullaan mahtui yhdeksän luotia ja hauleilla varustettu lisäpiippu toimi mukavana lisäsuojana luotien loputtua. LeMatia ei pidetty erityisen tarkkana aseena, mutta lähietäisyydeltä se oli tappavan tehokas. Sisällissodan ratsumiehet, varsinkin Etelävaltioiden puolella, kantoivat mielellään useampia ladattuja aseita, sillä oli nopeampaa vetää esiin toinen ase kuin uudelleenladata nalli ja luoti –toiminen revolveri taistelun keskellä.

LeMat revolveria valmistettiin niin Amerikassa kuin Euroopassakin, vaikkakin jokseenkin pieniä määriä. Tämä revolveri oli Konfederaation armeijan aseena Amerikan sisällissodassa 1861–1865 ja Euroopassa pistoolia käytettiin esim. Ranskan–Preussin sodassa 1870-1871. LeMat revolverin voi nähdä useissa lännenelokuvissa, tv-sarjoissa ja videopeleissä.

  • Tämä ase on tarkka kopio alkuperäisestä. Asejäljitelmä on kokonsa ja painonsa puolesta kuin alkuperäinen ja sen mekanismit ovat toimivia. Aseen pystyy virittämään ja kuivalaukaisemaan kuten oikean. Valmistusmateriaalista johtuen aseen mekanismit eivät loputtomiin kestä aseen virittämistä ja laukaisua.
  • Asekopion valmistuksessa on käytetty valumetallia, kahvalevyt ovat muovia. Koristeaseessa käytetty samakki eroaa monin tavoin teräksestä, eli ase ei kestäisi ampumisessa syntyvää painetta, sillä ei voi oikeasti ampua, eikä sitä voi millään keinoin muuttaa ampumakäyttöön sopivaksi.
  • Koristeampuma-aseet ovat Suomessa ja monissa muissa maissa lupavapaita, mutta koska ase näyttää oikealta sitä ei tule pitää esillä julkisilla paikoilla.
  • Jäljitelmäase soveltuu erinomaisesti historianelävöitykseen, teatterinlavalle, elokuva- ja videoprojekteihin, historiakeräilijöille ja koristeeksi.
  • Pituus: 37 cm
  • Paino: 1,47 kg
  • Valmistaja: Denix, Espanja

Tämän tuotteen luonteen vuoksi luethan tuotetta mahdollisesti koskevista toimitusvaihtoehdoista ja –rajoituksista, mikäli olet tilaamassa tuotetta Suomen ulkopuolelle. –Lue lisää kansainvälisestä postituksesta-

 

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Show only reviews in FI (0)

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “LeMat revolveri, USA 1855”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge

Uskomattoman hieno paikka vanhanaikaisista aseista, haarniskoista ja kilvistä kiinnostuneille.

- Mikko Penkkimäki

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Posted on Google Google
Tito Kärnä profile picture
Tito Kärnä
03/01/2025
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Sain mitä tilasin, tuli postiin jo seuraavana päivänä, hyvin pakattu.
Posted on Google Google
Eetu Eddie Järvinen profile picture
Eetu Eddie Järvinen
26/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Mahtava verkkokauppa. Laaja ja uniikki valikoima - nopea toimitus.
Posted on Google Google
Lena profile picture
Lena
17/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Super impressed! I'll admit I'm no historian, but the cloak I purchased was both fashionable and practical! In my search for historical clothing that's more than just a cheap costume, I believe I've found my place :) Delivery for me was fast - only two working days to receive it! Though I am in Finland. Will definitely be buying from here again :)
Posted on Google Google
Päivi Virta profile picture
Päivi Virta
16/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Erittäin nopea toimitus, tuote oli juuri sellainen kuin odotinkin.
Posted on Google Google
Jos van der Graaf profile picture
Jos van der Graaf
14/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Heb bij hun via internet een replica van een romeinse helm gekocht. Was precies zoals getoond op hun internet site. Ze zijn snel en correct in hun communicatie en levering.
Posted on Google Google
Erno K profile picture
Erno K
01/12/2024
Google star 1Google star 2Google star 3Google star 4Google star 5
Hieno mesta josta löytyy aivan kaikkea kiinnostavaa aina historiallisista jutuista aseiden replikoihin! 👍 Ja ennen kaikkea asiallista musaa! 🤘

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!