Iso rautakauden puukko
- Yleinen veitsimalli viikinkiajan Skandinaviasta ja Pohjois-Euroopasta
- Historiallisesti tarkka rakenne
- Ruskeassa nahkaisessa tupessa vyöremmi
- 100 % käsintehty käsintaotulla terällä
- Kokonaispituus: 26,0 cm
- Terän materiaali: 1095 korkean hiilipitoisuuden teräs
- Kahvan materiaali: Saarnipuu ja messinki
- Terävyys: Terävä
63.50€
Loppu
Tuotekuvaus
Rautakautisessa Skandinaviassa hyvä veitsi kulki useimpien mukana joka päivä, niin kotitilalla työskennellessä, metsällä, matkatessa kuin juhlissakin. Käyttökelpoinen veitsi yksinkertaisesti kuului arkipukuun, niin miehillä kuin naisillakin. Veitsien messinkikoristelu ei ollut silkkaa luksusta joka olisi varattu pelkästään rikkaimmille, koska messinkikoristeet myös vahvistivat puukon päätä ja tuppea, mutta koristelut olivat silti jotain johon yhteiskunnan köyhimmät eivät käyttäneet rahojaan. Tässä puukossa messinkikoristelu on jätetty minimiin, vain puukon heloihin rajoittuvaksi, ja tuppi on pelkkää nahkaa, eli se soveltuu myös niille jotka eivät halua kuuluttaa vaurauttaan pisin kyliä, tai joilla ei vaurautta ole nimeksikään.
Tämä veitsi sopii hyvin kaikille viikingeille ja muille rautakauden pohjoiseurooppalaisille. Tämä puukko on hieman peruspuukkoa isompi, olematta kuitenkaan liian kolho, eli se soveltuu yleispuukoksi missä ikinä tarvitaankin viiltämistä tai leikkaamista, arjen askareisiin, ruuan leikkaamiseen, vuolemiseen ja tarvittaessa myös itsepuolustukseen. Useita tämän tyylisiä veitsiä on löydetty esimerkiksi viikinkimaailman sydämestä Birkasta ja Gotlannista. Kestävä ja tukeva terä on taottu käsin 1095 hiiliteräksestä ja ruskeassa nahkatupessa on remmi, joka avulla veitsi kulkee helposti mukana. Puukon päätyhelassa on messinkinen rengas, johon voi halutessaan kiinnittää vaikkapa erillisen rannehihnan.
Tämä iso rautakauden puukko on jykevä mutta silti mukava työkalu, tehty käytettäväksi. Se on 100% käsintehty tuote ja jokaisella esineellä on ainutlaatuiset pienet eronsa muihin kappaleisiin. Yleisilme, tuntuma ja koko ovat kuitenkin samat jokaisella kappaleella.
- Yleinen veitsimalli viikinkiajan Skandinaviasta ja Pohjois-Euroopasta
- Historiallisesti tarkka tupen ja puukon rakenne
- Ruskeassa nahkaisessa tupessa vyöremmi
- 100 % käsintehty käsintaotulla terällä
- Kokonaispituus: 26,0 cm
- Terän pituus: 14,0 cm
- Kahvan pituus: 12 cm
- Paino: 180 g
- Terän leveys kahvalla: 30 mm
- Terän paksuus kahvalla: 4 mm
- Terän materiaali: 1095 korkean hiilipitoisuuden teräs
- Terän kovuus: 50-55 HRC Rockwellin asteikolla
- Kahvan materiaali: Saarnipuu ja messinki
- Terävyys: Terävä
- Valmistaja: Karhunhammas – Beartooth
1 arvio tuotteelle Iso rautakauden puukko
Hyvä palvelu ja nopea toimitus. Tulen ehdottomasti jatkossakin tilaamaan Rautaportista.
Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.
Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.
Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.
Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!
Jani (varmistettu kirjoittaja) –
Täytyy sanoa että näiden Karhunhammas – veitsien terävyys on kyllä parantunut. Aikaisemmin tilaamani Rajaseudun veitsi ei ollut saapuessaan kovinkaan terävä, jouduin teroittamaan sen jälkikäteen uudelleen. Mutta tämän puukon terävyys on jo toista luokkaa, en nähnyt uudelleenteroitukselle tarvetta. Lisäpisteitä tulee reilun kokoisesta kahvasta, on helppo työskennellä kun ote pitää. Kahvan perässä on turhan oloinen rinkula, ilmeisesti hihnan kiinnitystä varten. Itse olisin pärjännyt ilmankin.