Tuotekuvaus
Kupurakilvet olivat pieniä kilpiä, joita käytettiin pelkällä kämmenotteella. Suuremmissa kilvissä oli useimmiten kahvan lisäksi erilaisia hihnoja käsivarteen kiinnittämistä varten. Kupurakilpiä käytettiin lyömäaseina iskujen torjumisen lisäksi ja kupurakilpeä voikin taistelukäytössä ajatella isona nyrkkirautana. Tällainen pieni kilpi yhdessä kädessä ja miekka toisessa oli varusteyhdistelmä, jota käytettiin sydänkeskiajalta aina renessanssiin asti.
Tämä kilpi on vahvistettu kahdella, kilven yli risteävällä, teräsvahvikkeella. Kahva on kiinnitetty kilpeen tukevin niitein ja päällystetty nahalla otteen varmistamiseksi ja iskuista tulevien tärähdyksien vaimentamiseksi. Tämä kupurakilpi on valmistettu 2mm paksusta teräksestä ja on suunniteltu kestämään historianelävöittäjien taistelukäyttöä
Halkaisija: n. 23 cm. Paino: n. 0,9 kg.
Todella nopea toimitus ja tavara on huippu laatua!
Tuotteet omassa varastossa
Kaarinan myymälässä.
Nopea toimitus
Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.
Osta verkossa tai myymälässä
Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.
Joustavat maksutavat
Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.
Myymälämme
Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.
Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!