“Visby” polvi- ja reisihaarniska

  • Splint-tyypin haarniskoissa erilliset metallilevyt ja -liuskeet kiinnitettiin niiteillä jämäkkään kankaaseen tai nahkaan
  • Tämän kaltaisia Splint-tyypin haarniska osia on käytetty Visbyn taistelussa 1361
  • Haarniskan saa säädettyä paikoilleen remmien ja solkien avulla
  • Paketissa suojat molemmille jaloille
  • Paino: 5,4 kg/pari
  • Materiaali: 2 mm paksu teräs, mokkanahka

207.50

Kysy tuotteesta

Loppu

Anna sähköpostiosoitteesi, niin ilmoitamme kun tuotetta on taas saatavilla

Tuotekuvaus

Keskiajalla Gotlannin saari oli tärkeä kaupan solmukohta ja Visbyn kauppiaat kuuluivat Hansaliittoon. Tanskan kuningas Valdemar IV Atterdag tarvitsi lisätuloja, joita olisi saatavilla Visbyn verottamisesta. Kuninkaan palkka-armeija rantautui saarelle ja taistelu käytiin heinäkuun 27. päivä 1361, kaupunginmuurien edessä. Talonpoikaisarmeija oli heikosti johdettu, sotureista vain 60% oli sopivan ikäisiä taistelukentälle ja heidän aseensa ja varusteensa jäivät tanskalaisten varjoon. Kaupungin portit pysyivät kiinni, apua ei tullut. Jopa keskiaikaisen mittapuun mukaan lopputulos oli julma: noin 2000 talonpojan armeijasta vain noin 10% selvisi verilöylystä. Kaupunki antautui ja säästyi. Muutaman päivän kuluttua kuolleet haudattiin valtaisiin joukkohautoihin muurien ulkopuolelle, haarniskoineen päivineen. Ehkä varusteet olivat niin vanhoja ja huonokuntoisia ettei niitä pidetty pelastamisen arvoisena, mutta todennäköisemmin painostava helle pakotti hautaajat hyvin nopeaan toimintaan, eikä varusteiden pelastamiseen mätänevien ruumiiden täyttämällä taistelukentällä kyetty.

Kun joukkohautoja ryhdyttiin tutkimaan 1900-luvun alussa, löytyi niistä vertaansa vailla oleva kokoelma siirtymävaiheen haarniskoja. Yleensä tämän tyyppiset käyttövarusteet olisivat pikku hiljaa päätyneet romumetalliksi ja kierrätykseen niiden tullessa käyttöikänsä päähän. Splint-tyypin haarniskoissa erilliset metallilevyt ja -liuskeet kiinnitettiin niiteillä jämäkkään kankaaseen tai nahkaan. Tällainen paloista koottu haarniska oli levyhaarniskaan verrattuna helppo ja halpa valmistaa, eikä sen korjaaminen vaatinut suurta metallurgista tietämystä. Splintit olivat looginen askel näissä siirtymävaiheen haarniskoissa, matkalla rengashaarniskasta kohti levyhaarniskaa. Tällaisen jalkasuojan esikuvan voit nähdä mm
Günther von Schwarzburgin (1349) ja Sir Thomas Cheynen (1375) hautamuistomerkeissä.

Tämä polvi- ja reisisuoja on valmistettu paksusta mokkanahasta ja 2 mm paksuista teräsliuskeista. Jaloissa on säädettävät kiristyshihnat reiden ja polven takana, ne ovat taipuisat ja suhteellisen kevyet. Painoa on n. 5,4 kg per pari. Nahan luonteesta johtuen pinnassa saattaa olla pieniä jälkiä tai epätasaisuuksia. Pinnan karheus ja värisävy saattaa vaihdella hieman kappaleesta toiseen värjäysprosessissa käytettävien perinteisten työtapojen sekä nahan ominaisuuksien vuoksi. Paketissa suojat molemmille jaloille.

  • Splint-tyypin haarniskoissa erilliset metallilevyt ja -liuskeet kiinnitettiin niiteillä jämäkkään kankaaseen tai nahkaan
  • Tämän kaltaisia Splint-tyypin haarniska osia on käytetty Visbyn taistelussa 1361
  • Haarniskan saa säädettyä paikoilleen remmien ja solkien avulla
  • Paketissa suojat molemmille jaloille
  • Paino: 5,4 kg/pari
  • Materiaali: 2 mm paksu teräs, mokkanahka
  • Valmistaja: Marshal Historical
 

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Show only reviews in FI (0)

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle ““Visby” polvi- ja reisihaarniska”

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge
Uskomattoman hieno paikka vanhanaikaisista aseista, haarniskoista ja kilvistä kiinnostuneille.
- Mikko Penkkimäki

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!