Eurooppalainen olkavyö -Vasenkätinen

  • Valmistettu paksusta ja laadukkaasta öljyparkitusta nahasta
  • Saatavilla mustana uushopeaisella soljella tai ruskeana messinkisellä soljella
  • Toimitetaan olkavyön alaosa auki, jotta ripustimeen saa kiinnitettyä minkä tahansa levyisen miekan. Vaatii parsimisen ennen käyttöönottoa
  • Tässä vasenkätisessä versiossa miekka roikkuu oikealla lonkalla

66.30

• Tuotteet lähetetään 1-2 arkipäivässä.
• Toimituskulut alk. 3,50eur. Ilmainen toimitus yli 400eur tilauksille.

Tuotekuvaus

Olkavyö on klassinen tapa kantaa miekkaa. Olkavyöt olivat käytössä jo kauan ennen ajanlaskun alkua ja käyttö jatkui pitkälle 1600-luvulle. Olkavyön avulla aseen paino tasoittuu lonkalle ja olkapäälle. Ristiin kulkeva hihna lisää tasapainon tunnetta ja aseen kantaminen on miellyttävämpää. Niin muinaiset assyrialaiset, roomalaiset kuin viikingitkin kantoivat aikalaistaiteiden mukaan aseitaan olkavöillä. Tätä eurooppalaista olkavyötä voi käyttää minkä tahansa myymämme miekan kanssa ja se sopii monille aikakausille. Valmistettu paksusta ja laadukkaasta öljyparkitusta nahasta.

Olkavyön alaosa on jätetty auki jotta ripustimeen saa kiinnitettyä minkä tahansa levyisen miekan. Nahkaan tarvitsee tehdä reiät sopivalle etäisyydelle, parsia kiinni ja leikata ylimääräinen nahka irti. Mitä enemmän reikiä tekee, sitä tukevampi ja kestävämpi kiinnityksestä tulee. Yksinkertaisimmillaan kiinnitys onnistuu tekemällä vain kahdet reiät (kuten esimerkkikuvassa) ja pujottamalla esim. nahkainen nyöri reikien läpi ja sitomalla se tarvittavaan kireyteen.

Saatavilla sekä oikea- että vasenkätisenä. Oikeakätisessä versiossa miekka roikkuu vasemmalla lonkalla ja vasenkätisessä versiossa miekka roikkuu oikealla lonkalla.

  • Valmistettu paksusta ja laadukkaasta öljyparkitusta nahasta
  • Saatavilla mustana uushopeaisella soljella tai ruskeana messinkisellä soljella
  • Toimitetaan olkavyön alaosa auki, jotta ripustimeen saa kiinnitettyä minkä tahansa levyisen miekan. Vaatii parsimisen ennen käyttöönottoa
  • Tässä vasenkätisessä versiossa miekka roikkuu oikealla lonkalla
  • Valmistaja: Windlass Steelcrafts
 

1 arvio tuotteelle Eurooppalainen olkavyö -Vasenkätinen

  1. EN

    Revenant Man (varmistettu kirjoittaja)

    the baldric is made out of thick leather, which is so it can support a sword, but it also makes sowing very difficult.

    if you are going to get this (or the right handed version), get a hammer and nail ready because you aren’t making it through the leather otherwise.

    but when it’s done then it’s great, but since the sword is held at an angle so you can reach it and pull it out, it can be easy to hit stuff behind you with the scabbard.
    (not a criticism for this, but worth mentioning.)

Show only reviews in FI (0)

Lisää arvio

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Badge
Laadukkaat tuotteet ja mielettömän nopea palvelu. Esim. tilasin eilen (21.12) pojille viikinkimiekat & kilvet, olivat jo tänään noudettavissa. Arvosana 5/5
- Erik Segercrantz

Tuotteet omassa varastossa

Kaarinan myymälässä.

Nopea toimitus

Tilaukset lähetetään 24h sisällä jokaisena arkipäivänä.

Osta verkossa tai myymälässä

Voit myös tilata netissä ja noutaa tilauksen myymälästä.

Joustavat maksutavat

Maksa verkkopankissa, laskulla, osissa, luottokortilla tai postiennakolla.

Myymälämme

Kaikki verkkokaupan tilaukset ovat noudettavissa myös myymälästämme osoitteesta Oppipojankuja 1, 20780 Kaarina 10 minuutin ajomatkan päässä Turun keskustasta.

Tervetuloa ostoksille Suomen parhaaseen historiakauppaan!